Strzyżenie Psów - Gabinet Weterynaryjny DUO-VET. Psi Fryzjer

FAQ

Co to jest trymowanie?

Trymowanie(stripping) jest zabiegiem pielęgnacyjnym, któremu poddawane są psy szorstkowłose np: szorstkowłose teriery, jamniki, wyżły. Trymowanie polega na usuwaniu martwych włosów palcami lub specjalnym nożykiem trymerskim. . Zabieg nie jest bolesny dla psa ponieważ zostają wyciągnięte tylko martwe włosy. Trymowanie wpływa pozytywnie na jakość sierści, wzmacnia i usztywnia włos, poprawia jego barwę. Poza tym likwiduje problem sierści w domu , ponieważ pies regularnie trymowany gubi jej znacznie mniej.

Jak często powinno się kąpać psa?

Częstotliwość kąpania psa jest uzależniona od wielu czynników m.in.: rodzaju i kondycji sierści, stanu skóry, warunków w jakich przebywa zwierzę. Jeśli pies jest trzymany w domu można go kąpać co 2-3 miesiące i najlepiej jest to zrobić przed planowanym strzyżeniem lub zlecić to fryzjerowi. Kapiąc pieska w salonie mamy pewność, że wyjdzie piękny, suchy i pachnący na wiele dni.

Psy o długim włosie takie jak yorkshire terier, shih tzu, Lhasa apso można kąpać nawet co 2 tygodnie aby utrzymać ich włos w odpowiedniej kondycji. Psy trzymane na podwórku kąpać powinniśmy maksymalnie 2, 3 razy w roku w ciepłe dni.

Bardzo ważne jest aby do kąpieli stosować wyłącznie szampony i odżywki przeznaczone dla psów. Kosmetyki dla ludzi mogą powodować podrażnienia, ponieważ fizjologia skóry psa znacznie różni się od naszej. Pamiętajmy także o tym aby szampony i odżywki dobierać odpowiednio do rodzaju sierści psa .

Mój pies strasznie linieje, czy jest na to rada?

Linienie jest to proces wymiany martwego włosa i zastąpienie go nowym. U psów odbywa się dwa razy do roku (wiosną i jesienią) lub częściej i związany jest z warunkami życia, temperaturą czy rasą. Niestety od kiedy psy dzielą z nami nasze mieszkania problem linienia dotyczy nas niemal cały rok, a zwłaszcza właścicieli psów krótkowłosych ( np. bokser, rodezjan, wielorasowe) oraz psów z dłuższym włosem (owczarek niemiecki, golden retriever).

Zabiegi pielęgnacyjne w/w ras polegają na wyczesywaniu zarówno włosów okrywowych jak i podszerstka w połączeniu z kąpielą. Pozwala to pozbyć się niechcianej szaty, a u ras z dłuższym włosem zapobiega filcowaniu się i kołtunieniu. Taki zabieg pozwala dotlenić skórę oraz zwiększyć jej ukrwienie, co korzystnie wpływa na stan zdrowia i samopoczucie naszego pupila.

Kiedy powinno się pierwszy raz udać się do groomera?

Pierwsza wizyta u fryzjera jest bardzo ważna i często decyduje o tym jak nasz piesek będzie podchodził do pielęgnacji. Optymalnym okresem czasu, w którym należy zapoznać szczenię z fryzjerem jest wiek 4-5 miesięcy. Wówczas szata (zwłaszcza u ras długowłosych) jest na tyle długa iż można ją poddać pierwszym zabiegom pielęgnacyjnym, szczenię natomiast jest chętne do nauki i łatwo przyswaja sobie zasady panujące u fryzjera często w formie zabawy. Ponadto w życiu małego psa okres ten jest zarezerwowany właśnie na oswajanie się z wszelkiego rodzaju sytuacjami i osobami dlatego warto kształtować u psa dobre nawyki. Piesek starszy (8 – 12 m-cy) jest w zasadzie już niemal dorosły i o wiele ciężej jest wykorzenić z niego złe przyzwyczajenia.

W naszym gabinecie proponujemy Państwu usługę "Pierwszy raz u groomera". Każdy nasz nowy, mały klient jest traktowany indywidualnie i chętnie służymy radą na temat jego dalszej pielęgnacji.

narkoza